Skip to content

Moterys ir technologijos: kodėl ir kaip būti matomom?

IT darbo rinka ir moterys joje

Šiandien IT srityje dirbantys specialistai yra vieni geidžiamiausių darbo rinkoje tiek Lietuvoje, tiek Europoje. Įvairiuose darbo paieškos portaluose įmonės nuolat ieško IT specialistų, kaip programuotojų, testuotojų, analitikų ir t.t.

Nuolat augant IT specialistų poreikiui dirbančių moterų skaičius IT sektoriuje Lietuvoje vis dar mažas –  25 proc. Įgyvendindama įvairius projektus, iniciatyvas, dalyvaudama viešose diskusijose, renginiuose, asociacija „Viešieji interneto prieigos taškai“  nuolat pabrėžia, kad moterų dalyvavimas skaitmeninėje ekonomikoje išlieka labai mažas mūsų šalyje. 2021 m. „Women in Digital Scoreboard” suvestinėje Lietuva užėmė 16 vietą ES.  Komisijos parengtoje ataskaitoje teigiama, kad vis dar yra didelis atotrūkis tarp moterų ir vyrų skaitmeninių įgūdžių srityje. Tik 19 proc. IRT specialistų ir maždaug trečdalis gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos absolventų yra moterys. Europos Skaitmeniniame kompaso dokumente nustatytas tikslas, kad iki 2030 m. ES turėtų būti 20 mln. dirbančių IRT specialistų, o moterų ir vyrų skaičius turėtų susilyginti.

Pagrindinės priežastys ribojančios pažangą

Pagrindinės kliūtys, su kuriomis susiduria moterys technologijų srityje, yra šios: i) Nors Lietuvoje visose amžiaus grupėse didesnė dalis moterų turi aukštesnius nei pagrindinius skaitmeninius įgūdžius ir aktyviau nei vyrai naudojasi internetine bankininkyste ar viešosiomis e. paslaugomis, tik apie 25 proc. moterų dirba IT sektoriuje, o STEM studijas universitetuose baigia beveik perpus mažiau moterų. ii) Nevienodas darbo užmokestis už tuos pačius įgūdžius: 2013-2017 m. moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumas IT sektoriuje sudarė apie 30 proc. iii) Egzistuojantys stereotipai apie informatiką ir technologijas; iv) Moterų pavyzdžių ir mentorių trūkumas IT srityje; v) Nevienodas, palyginti su vyrais, galimybių augimas darbo rinkoje.

Kaip moterims būti matomoms?

Niekada nevėlu pakeisti savo kelionės kryptį ir atrasti naują kelią. Nesvarbu kokio tu amžiaus, koks tavo išsilavinimas, kiek diplomų ir pažymėjimų guli tavo stalčiuje. Viskas ko reikia – nebijoti keistis. Pokytis tai nežinomybė, o baimė tik emocija, dažniausiai be racionalaus pagrindo. Daugelis iš mūsų bijo visko kas yra nauja. Bijo, kad nepavyks. Kad nepritaps. Kad bus netinkama kitoje sferoje, kad įgūdžių nepakaks ar nepavyks būti pakankamai gera. Galiausiai kamuoja klausimas – ar iš vis verta ką nors keisti, ar ne per vėlu? Tačiau norint tobulėti turime nugalėti visas baimes, nes komforto zonoje mes nesimokome ir nejudame į priekį. O tikrieji pokyčiai prasideda tik pradėjus veikti.

Apie „Work in tech“ programą

Šia „Work in Tech“ programa siekiama sukurti kelią į didesnį socialinį ir ekonominį stabilumą  moterų, kurios norėtų pradėti karjerą IT srityje arba persikvalifikuoti IT srityje.

Šiais metais asociacija įgyvendina antrąjį programos etapą. „Pirmojo etapo pabaigoje iš vienos dalyvės sulaukėme puikaus palinkėjimo programos pratęsimui ir palinkėjimas išsipildė“, – šypsosi asociacijos direktorė Laura Grinevičiūtė. „Šiais metais tęsiame veiklas ir kviečiame 100 moterų, dvigubai daugiau nei pernai, dalyvauti nemokamoje programoje ir įgyti IT ir minkštųjų įgūdžių, kurie padės joms pradėti arba kilti karjeros laiptais IT srityje“, – sakė Laura.

Programa  susideda iš dviejų skirtingų etapų: mokymų ir pagalbos žengiant pirmuosius žingsnius IT darbo rinkoje. Šiais metais programa startuoja balandžio mėnesį. Nepriklausomai nuo turimų žinių ir įgūdžių, išsilavinimo, gyvenamosios vietos ar šeimyninės padėties dalyvauti programos veiklose. 6 mėnesius programos dalyvės turės nemokamą prieigą prie geriausios pasaulyje nuotolinio mokymosi platformos „Coursera“ ir mokysis pagal „Google“ inžinierių parengtą penkių žingsnių mokymosi programą „IT Support Certificate“. Mokymo programa skirta parengti IT sistemų palaikymo specialistą, gebantį dirbti įvairaus dydžio įmonėse. Pasibaigus mokymams, moterys ir toliau turės projekto organizatorių palaikymą, paramą ir „palydėjimą“ įsidarbinant, pradedant savanorišką veiklą  ar praktiką IT sektoriuje.

Ši programa finansuojama Google.org ir Coursera lėšomis. Šią programą inicijuoja tarptautinė organizacija „INCO Academy“, o Lietuvoje ją įgyvendina „Viešieji interneto prieigos taškai“.