Skip to content

Ieškai darbo? IT rinka viena atviriausių moterims 

Sritis, kurioje statistiškai Lietuvoje vis dar stipriai dominuoja vyrai, yra viena atviriausių moterims. Taip teigia informacinių technologijų sektoriuje (IT) dirbančios moterys ir kelią į IT sektorių padedančios atrasti organizacijos. Anot moterų perkvalifikavimo programas įgyvendinančios asociacijos „ Viešieji interneto prieigos taškai“ vadovės Lauros Grinevičiūtės, IT sektorius yra būtent ta sritis, kurioje moterys gali atrasti save, didesnes karjeros, įsidarbinimo, geresnio užmokesčio galimybes. 

Klaipėdietės Kristinos kelias į IT 

Klaipėdietė Kristina Šleiniūtė, viena iš 100 moterų dalyvaujančių tarptautinėje “Work in Tech” programoje, šiandien tik juokiasi prisiminusi, ką prieš keletą metų galvojo apie profesiją, kuri šiuo metu jai yra ir atradimas, ir puikus pragyvenimo šaltinis. 37 metų moteris anksčiau dirbo pardavimų, marketingo srityje. Norėjosi kažko naujo, pradėjo ieškoti įvairių kursų, kurių metu ir atrado informacinių technologijų sektorių.  

„Mano kelias į IT prasidėjo 2020 m. pradžioje. Iki tol ši sritis ,,tai ne man”, „IT tai tik programavimas ir labai sudėtinga”, ,,IT tai tik vyrams, kurie 24 val. per parą sėdi prie kompiuterio” ir pan. Bet tada atradau mane sudominusius mokymus. Sužinojau daugiau galimybių apie IT. Tai paneigė visus mano mitus apie šį sektorių ir netgi paskatino daugiau domėtis technologijomis,“- pasakoja Kristina. Ji pradėjo savo naują veiklą ir šiandien kuria bei prižiūri internetines svetaines, reklamas, aptarnauja įvairių įmonių socialinius tinklus. 

„Pradedant mokytis IT mano žinios buvo vartotojo lygio. Bet prisijungus prie “Viešųjų interneto prieigos taškų” įgyvendinamos  programos moterims “Work in Tech”, stipriai tobulėju ir mokausi IT pagrindų apie kompiuterių tinklus, operacines sistemas ir pan. Mano aplinkoje visi mąsto, kad IT sritis yra labai sudėtinga, sako „aš nesuprantu ką tu dabar dirbi“  ir vis dar neretai stebisi, kad pasirinkau tokį, neva, „ne moterišką“ darbą“- juokiasi klaipėdietė.  

Atviriausias naujokams  

Informacinių technologijų sektoriuje dirbančios moterys teigia, kad šis sektorius yra bene atviriausias sektorius pradedančiajam specialistui. 

„Pats sektorius labai inovatyvus, greitai adaptuojantis savyje naujausias įmonių vidinės kultūros taisykles, neturintis jokių senų hierarchinių/patriarchalinių valdymo tradicijų, todėl karjeros galimybės vyrams ir moterims yra lygios”, – sako programuotoja dirbanti Viktorija Mačiūnė.  

Visgi, moterų įsitraukimas į IT sektorių Lietuvoje vis dar žemas. Šioje srityje dirbančios moterys mano, kad tokią situaciją lemia stereotipinis mąstymas, kad šis sektorius “vyrų veiklos džiunglės” ir galvojimas, kad IT tai tik programavimas ir viskas labai sudėtinga. 

“Todėl kuo daugiau kalbėsime ir rodysime sėkmingus moterų karjeros pavyzdžius, tuo didesnė tikimybė, jog daugiau merginų išdrįs pagalvoti arba projektuoti savo karjerą šiame sektoriuje. Stebint IT įmonių įsitraukimą į jas, IT sektorių galima laikyti atviriausiu „vyrišku” sektoriumi moterims, “- pabrėžia Viktorija.  

Beje, anot visų pašnekovių, pandemija ir nuotolinis darbas dar labiau atskleidė IT sektoriaus privalumus. Be to, ši sritis ypatingai draugiška vaikus auginančioms mamoms, kurios nori dirbti iš namų ir ne visą darbo dieną, o joms patogiu metu.   

„Bendraujant su moterimis tiek iš mūsų programos, tiek ir su kitomis, visos kalba koks puikus yra IT sektorius. Čia viskas gerai ir suprantama: geresnė alga, daug darbo pasiūlymų ir pan. Tačiau labai daug moterų, taip pat ir iš mūsų programos,  kurios nežino ir nesuvokia, ką jos gali tame sektoriuje dirbti. Juk ne visiems tinka programavimas, apie kurį ir taip labai daug kalbama ir rašoma,“ – sako Laura Grinevičiūtė, asociacijos „Viešieji interneto prieigos taškai“ vadovė. 

Ką veikti IT sektoriuje? 

„Jei moteris nori persikvalifikuoti į IT, tai pirmas siūlymas nuo ko pradėti yra pabandyti daugiau pasidomėti sritimi pasiieškant informacijos internete, spaudoje, sudalyvaujant įvairiose programose, užsiregistruojant į mokamus ar nemokamus mokymus,“ – savo mintimis dalinasi Laura. 

Iki šiol gaji nuomonė, kad informacinės technologijos yra tik programavimas. Iš tiesų, IT sritis apima kur kas daugiau darbo pozicijų. Tai testuotojai, analitikai, produktų vystytojai bei IT projektų vadovai.  

Anot L. Grinevičiūtės, jeigu visgi iškyla abejonių, ar nebus per daug sudėtinga, galima save išbandyti pozicijose, kurios nereikalauja ypatingai gilių ir specifinių technologinių žinių. „Programų testuotoja, sistemų administratorius. Čia tikrai nereikia didelio IT žinių bagažo. Įsidarbinus žmogus daugiau jau visko sužino ir išmoksta darbo vietoje“, – teigia programos „Work in Tech“ iniciatorė.  

Laura Grinevičiūtė taip pat pabrėžia, kad ši sritis – tai dar vienas būdas moteriai atsigręžti į save ir savo pomėgius pritaikyti būtent šioje srityje.  

„Pavyzdžiui, jei moterį domina menai, grafika, tai gal jai verta save išbandyti grafinio dizaino srityje, internetinių svetainių kūrime. Jei moteris kruopšti, mėgstanti detales jai greičiausiai tiktų testuotojos pozicija, jei mėgstanti bendrauti tai gal tiktų save išbandyti klientų aptarnavimo srityje,“ – galimybes vardija Laura.  

Apie programą „Work in Tech“ 

Asociacija „Viešieji interneto prieigos taškai“ prisideda prie moterų, IT specialisčių, skaičiaus auginimo Lietuvoje. Jau antrus metus iš eilės asociacija kartu su tarptautine organizacija „Inco Academy“ įgyvendina Google.org ir Coursera finansuojamą programą „Work inTech“, padedančią 175 moterų persikvalifikuoti ir atrasti savo kelią į IT sektorių.  

Liepos pabaigoje asociacijos „Viešieji interneto prieigos taškai“ programos „ Work in Tech“ dalyvės turėjo galimybę susipažinti  ir pasidalinti patirtimi Kaune vykusiame asociacijos organizuotame renginyje. IT sektorių pažintį bandančios moterys buvo ypatingai aktyvios ir renginio metu vykusioje diskusijoje „Moterys informacinėse technologijose“. Diskusijos dalyvės ne kartą konstatavo, jog ateities darbo jėga bus vis labiau orientuota į lyčių lygybę, o IT sektorius ryškiausias šiame kontekste. Technologijos skverbiasi į visas gyvenimo sritis, be jų šiandien praktiškai nebeįmanoma, tad šios srities išmanymas jau dabar yra ypatingai aktualus, o technologijų specialistų poreikis tik augs. Programos „Work in Tech“ dalyvės pripažino, kad stereotipų ir baimių vis dar daug, tačiau požiūris keičiasi pradėjus gilintis į IT sektoriaus subtilybes. Be to technologijų sektorių studijuojančios moterys pabrėžia, kad tai yra sritis, kuri reikalauja nuolatinio žinių atnaujinimo, anot programos dalyvių, taip kiekviena moteris tobulėja, augindama save kaip asmenybę.  

Moterys, ieškančios ir norinčios prisijungti prie „Work in Tech“ programos yra kviečiamos susipažinti su programa http://www.vipt.lt/workintech/ ir susisiekti su asociacijos darbuotojais el.laišku: asociacija@vipt.lt