„Work in Tech“ programa moterims: ieškojimai ir atradimai kelyje į IT pasaulį

„Work in Tech“ programa moterims: ieškojimai ir atradimai kelyje į IT pasaulį

Pavasarį asociacija „Viešieji interneto prieigos taškai“ moteris, norinčias pradėti profesinį kelią IT sektoriuje, kvietė dalyvauti tarptautinės organizacijos „INCO Academy“ nemokamoje programoje „Work in Tech“. Mokytis pagal „Google“ inžinierių parengtą penkių žingsnių programą „IT Support Certificate“ buvo atrinktos 70 moterų. Šiandien džiugu pasidalinti istorijomis tų moterų, kurios dalyvauja programoje ir drąsiai ieško savęs naujoje srityje.

„Malonu, kad vis daugiau dailiosios lyties atstovių ryžtasi pradėti pažintį su technologijomis, kad supranta jog turimos žinios ir įgūdžiai, išsilavinimas, patirtis nėra kliūtis imtis pokyčių ir savo profesinį kelią pasukti nauja kryptimi“, – džiaugiasi Laura Grinevičiūtė VIPT asociacijos direktorė.

Štai mokymų dalyvė Daina Bereišaitė, mokykloje pasidavusi stereotipui apie vyriškas ir moteriškas profesijas, šiandien drąsiai žengia IT keliu tikėdama, kad technologijų pasaulyje yra vietos ir moterims. Astai Kuckaitei, taip pat dalyvaujančiai programoje „Work in Tech“, posūkis į technologijų pusę netikėtas net jai pačiai, bet vis mažiau bauginantis ir patvirtinantis, kad nei amžius, nei turimas diplomas pokyčiams ne kliūtis.

Ieškoti savęs per vėlu nebūna

Daina  Bereišaitė, susidomėjusi technologijomis dar mokykloje, ten pat pažintį su IT ir nutraukė, nes pasidavė tuo metu vis dar stipriam stereotipui – IT vyriška sritis.

„Vidurinėje mokykloje informatikos mokytojai nepraleisdavo progos priminti, kad IT srityje merginai nėra ką veikti. Pamenu ir tokias situacijas, kai paprašius tokių pačių užduočių, kokias gaudavo vaikinai, sulaukdavau atsakymo – tu juk mergina, tau nereikia tokių dalykų, neapsikrauk, vis tiek nesuprasi. Aš ir neapsikroviau, pasidaviau gan greitai. Taip mano pažintis su informacinėmis technologijomis baigėsi dar mokyklos suole. Nužingsniavau humanitariniu keliu – pasirinkau audiovizualinio vertimo studijas“, – prisiminimais dalinasi Daina.

„Vis blaškiausi ieškodama veiklos, kuri užkurtų širdyje ugnelę. Mečiau studijas, pasukau į medicinos sritį, išbandžiau jėgas kaip paramedikė, dirbau vadybininke. Bet tai buvo – vis ne tai. Nenustojau savęs ieškoti ir draugų paraginta prisiminiau savo svajonę – IT. Pažintis prasidėjo iš naujo. Netikėtai akis užkliuvo už kvietimo moterims dalyvauti mokymo programoje „Work in Tech“. Esu dėkinga už šią galimybę. Gaunamas teorines žinias norėjosi iškart taikyti praktikoje, tad pradėjau ieškoti kur galėčiau tai padaryti. Ir štai jau antras mėnuo kaip esu įmonės „Littelfuse“ kolektyvo dalimi, turiu nuostabius kolegas, kurie padeda ir moko“, – teigia Daina.

IT ne moterims stereotipas, kurio atsikratyti reikėjo dar vakar

Mokymų programos dalyves nuolat konsultuojanti ir padedanti spręsti iškylančias problemas IT ekspertė Renata Danielienė visas moteris ragina nepasiduoti išankstinėms nuostatoms, ieškoti savo kelio ir širdžiai artimos veiklos.

„Esu labai dėkinga mamai, kuri nors ir norėjo, kad pasukčiau į medicinos sritį leido man pačiai rinktis kuriuo keliu žengti ir neatkalbinėjo nuo informatikos studijų. Man pasisekė – augau su vyresniu broliu, kuris labai domėjosi technika, kartu su juo ardydavome variklius. Brolis gana anksti išmokė važiuoti motociklu, vairuoti automobilį ir daug kitų dalykų. Takoskyros tarp to kas mergaitiška ir berniukiška mūsų šeimoje nebuvo. Atsikratyti stereotipų, kad IT ne moterims būtina visiems, ir vyrams, ir pačioms moterims. Mums moterims, labai svarbu dirbti nemonotonišką darbą, mes turime daugiau kantrybės, pastebime smulkmenas – šios savybės kuo puikiausiai tinka dirbant IT srityje. Rinktis kokios nors studijų programos  ar kursų vien dėl to, kad būtų lengva mokytis nereikėtų. Nereikia bijoti eiti sunkesniu keliu. Kai manęs paklausia ar mano kelionėje buvo iššūkių, atsakau – žinoma, kad buvo, o kaip gi kitaip. Svarbiausia noras, kantrybė ir užsispyrimas. Gyvenimas pilnas pokyčių, tik vieni atsiranda savaime, o kitus renkamės patys. O IT sritis turi tiek galimybių, tiek veiklų. „Influenceriai“, SEO specialistai, programėlių kūrėjai, dronų operatoriai, autonominių automobilių inžinieriai… Tai yra tik keletas darbo vietų, kurios neegzistavo prieš dešimt-penkiolika metų. O kiek naujų profesijų bus ateityje, galime tik pafantazuoti. Pavyzdžiui, skaitmeninių šiukšlių valytojas, organų, kūno dalių kūrėjai, atminties chirurgai ir pan.“, – mintimis dalinasi Renata.

„Yra žmonių, kurie visą gyvenimą nugyvena komforto zonoje, dirba monotonišką darbą, kaltina kitus ir aplinką, bijo pokyčių. O galimybių keistis bei tobulėti tiek daug, tik reikia norėti pradėti. Tuomet apsisprendus, išsikelti tikslą ir atkakliai jo siekti. Internete galima rasti begalę informacijos, mokytis savarankiškai. Džiugu matyti atvejus, kai žmonės įveikia baimes ir siekia tikrojo savo pašaukimo“, – sako Renata.

Amžius – ne riba pokyčiams

Iš tiesų sprendimas keistis ir imtis pokyčių reikalauja daug drąsos, ypač vyresniame amžiuje. Išgirdusi klausimą apie profesijos keitimą vyresniame amžiuje, programos „Work in Tech“ mokymų dalyvė Asta Kuckaitė  ne dvejoja – amžius ne kliūtis.

Asta, turinti aplinkos inžinierės išsilavinimą, ilgametę patirtį ir žinių bagažą, ne vienerius metus užėmusi vadovaujančias pareigas, supratusi, kad turimas darbas nebeteikia pasitenkinimo ir nebemato vizijos ką dar būtų galima nuveikti naudinga, pandemijos laikotarpį išnaudojo savęs paieškai.

„Karantino laikotarpiu dalyvavau ne vienuose kursuose apie savęs paieškas ir viena moteris, kuri gerokai vyresnė už mane patarė pažvelgti į IT pusę. IT? Gi aš žalia visiškai! O ir draugė klausiančiu žvilgsniu žiūrėjo – Asta, na kokia iš tavęs programuotoja? Tau juk reikia bendrauti su žmonėmis. Visgi nusprendžiau žengti šia kryptimi ir sužinoti daugiau. Sužinojau – IT sritis tokia plati ir čia tiek daug galimų pozicijų“, – šypsosi Asta.

„Dauguma darbdavių jau pasisotino jaunimo maksimalizmu ir pradeda vertinti vyresnius. Pastarieji sakyčiau turi daugiau motyvacijos, jų vaikai užauginti, viskas daugmaž sustyguota. Ir jeigu žmogus kuriam jau ne pirma jaunystė, nusprendžia kažką keisti savo gyvenime – jis drąsus ir jį pagirti tikrai yra už ką.  O svyravimas ir bangavimas kuomet vieną dieną atrodys vienaip, o kitą norėsis viską mesti, yra visiškai normalus reiškinys, tai pokyčių proceso dalis ir tai laikina. Technologijos gali sulyginti žmonių amžių, lytį, tu gali dirbti iš bet kurio pasaulio krašto ir už monitoriaus ekrano lieka tik žinios ir kompetencijos. Ir tai nuostabu“, – teigia Asta. Išsigryninti kryptį, skirti tam laiko bei nenuleisti rankų, kad ir kas ką sakys – tokie pagrindiniai Astos patarimai ketinančioms sukti pokyčių keliu.

Nors visos šios moterys turi skirtingas istorijas ir patirtį su IT, bet jos visos buvo suvienytos programoje „Work in Tech“, pagal kurią studijuodamos sustiprino savo IT žinias bei pasitikėjimą savimi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Scroll to Top